27 września 2017

UWAGA, UWAGA!!!!

Mamy niebywałą przyjemność ogłosić państwu, iż teatr Reduta Śląska wystawiający sztukę pt. "Stary Klamor w Dziadkowym Szranku" w reż. Iwony Woźniak podczas
II Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych Relacje, które odbywały się w Stalowej Woli od 22 do 24 września zajął PIERWSZE MIEJSCE! Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z festiwalu:

 

 

"Jury w składzie: Jan Peszek – przewodniczący, Błażej Peszek, Łukasz Drewniak po obejrzeniu 11 przedstawień konkursowych w dniach 22-23 września 2017 roku pragnie poprzedzić listę nagrodzonych zespołów i artystów pochwałami i podziękowaniami dla organizatorów festiwalu. W Stalowej Woli udała się rzecz niezwykła: zestawione obok siebie spektakle grup teatralnych różnych generacji pokazały jak szerokim pojęciem jest dziś termin „teatr amatorski”. W jego ramach spotykają się wszystkie możliwe style sceniczne, jego twórcy operują zarówno językiem nowoczesnego teatru, jak z pełną odpowiedzialnością sięgają po konwencję retro. Podczas festiwalu spontanicznie badaliśmy fenomen młodości i dojrzałości – aktora, człowieka, obywatela. Sprawdzaliśmy, co wyniknie
w sytuacji, kiedy te fazy świadomości zaczną się w sobie przeglądać jak w lustrze. Każde z przedstawień oferowało nam jurorom potężną dawkę dobrej energii – nawet te, które nie niosły łatwego, pozytywnego przesłania – bo widzieliśmy w nich artystów, którzy wierzą w to, co robią na scenie
i znajdują środki do wyrażenia tej wiary. Dziękujemy za możliwość porozmawiania z zespołami i reżyserami, za dobrą atmosferę panującą w kuluarach. Festiwal w Stalowej Woli jest potrzebny i ważny, bo oto na teatralnej mapie pięknie krzepnie nowe miejsce spotkania dla środowiska.

 

Mając na uwadze wszystkie powyższe okoliczności zdecydowaliśmy się przyznać następujące nagrody:

 

Grand Prix czyli I nagrodę II Międzypokoleniowych Spotkań Teatralnych w Stalowej Woli w wysokości 3 000 zł – Teatrowi Reduta Śląska z Chorzowa za spektakl Stary klamor w dziadkowym szranku reżyserii Iwony Woźniak.

 

Druga nagroda, w wysokości 2 000 zł należy się Grupie Artystycznej TCR z Tychów za spektakl Gnienie w reżyserii Marcina Stachonia.

 

Trzecia nagroda w wysokości 1 000 zł trafia do Kompanii Teatralnej Mamro z warszawskiej Białołęki za przedstawienie Niedźwiedź w reżyserii Grzegorza Reszki.

 

Trzy równorzędne wyróżnienia – każde po 500 zł otrzymują:

  • Zespół aktorski Teatru MDK z Rzeszowa czyli Młode Dzielne Kuropatwy za spektakl Opereta czyli ptasia kaszanka.
  • Aktor Edward Kotłowski i reżyserzy Aneta Adamska i Maciej Szukała za ideę i realizację projektu-spektaklu Odkąd zniknęła…
  • Krzysztof Kulbicki za rolę w spektaklu Gnienie Grupy Artystycznej TCR z Tychów.

 

Ponadto Jan Peszek ufundował nagrodę specjalną w wysokości 500 zł. Jest to „nagroda aktora schaefferowskiego dla nowego aktora schaefferowskiego” i
otrzymuje ją pan Marcin „Knut” Fortuna za koncepcję i wykonanie Audiencji V. Fundator uzasadnia swój wybór następująco: „Rozumiałem intencje aktora, a jak mawia Schaeffer – najważniejsza jest intencja”.

 

NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI większością głosów otrzymała Grupa Artystyczna T.C.R. za spektakl "Gnienie"."

 

Dziękujemy bardzo wszystkim tym bez których nie moglibyśmy wystąpić na tym festiwalu oraz gratulujemy wszystkim współtworzących festiwal zespołom. Dziękujemy również za tyle miłych i ciepłych słów, odzew po Stalowej Woli był ogromny i kompletnie się go nie spodziewaliśmy. Cudownie jest mieć świadomość, że tyle osób w nas wierzy, trzyma za nas kciuki i cieszy się z każdych sukcesów. Oby ich było jak najwięcej - tego byśmy chcieli życzyć sobie, a Wam drodzy przyjaciele jeszcze raz DZIĘKUJEMY!

 

P.S.: Jak być może część z Was kojarzy, to nie był nasz pierwszy festiwal w Stalowej Woli. Basia Michalik jedna z naszych najbardziej doświadczonych redutowiczek bardzo ciepło wspomina stare festiwale, na które jeździła wraz zespołem. Uczestniczyli w około 6-7 spotkaniach i zawsze przywozili do Chorzowa jakieś nagrody.

Jak widać tradycji musiało się stać zadość, z czego ogromnie się cieszymy! Miejmy nadzieję, że to nie ostatni festiwal w Stalowej Woli, ponieważ uważam, iż tradycje trzeba zdecydowanie pielęgnować! :)

 

MAMY GRAND PRIX!

TEATR REDUTA ŚLĄSKA